To φιδάκι των τετράποδων φίλων μας

ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΥΤΟΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ 2021-2022 ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Image 1 2Image 1 3Image 1 4Image 1 5

1 3

Και μετά την επίσκεψη των εθελοντών του φιλοζωικού συλλόγου της πόλης μας «Αγάπη για τα ζώα», οι οποίοι μίλησαν στους μαθητές των τμημάτων Γ1, Γ2 και Β1 για τα αδέσποτα και τα δεσποζόμενα ζώα, ήρθε η ώρα για ένα παιχνίδι!

Ένα εκπαιδευτικό ψυχαγωγικό παιχνίδι που ξαναδιδάσκει τα πάντα για τα ζώα συντροφιάς! Τι πρέπει και τι δεν πρέπει, τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται, τι είναι σωστό και τι λάθος, τι να κάνεις και τι να μην κάνεις με το σκυλάκι σου.

Το επιτραπέζιο αυτό παιχνίδι δημιουργήθηκε για τις ανάγκες του προγράμματος και αγαπήθηκε πολύ από τους μαθητές που συμμετέχουν στο φιλοζωικό πρόγραμμα «Οι αδέσποτοι φίλοι μας / Προτάσεις και Λύσεις για μια καλύτερη ζωή». Για τη διάχυση των φιλοζωικών αισθημάτων σ΄ όλους τους μαθητές, μελλοντικός μας στόχος είναι να το δωρίσουμε σε όλα τα τμήματα του σχολείου μας.

η εκπαιδευτικός

Πιπεράρη Αφροδίτη