Αναστολή λειτουργίας τμημάτων του σχολείου λόγω θετικού κρούσματος Κορονοϊού (COVID-19) σε μαθητή

ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι μετά από επικοινωνία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Πέλλας για το περιστατικό θετικού κρούσματος σε μαθητή του σχολείου μας, με εντολή της Διεύθυνσης, όπως προβλέπεται, οι μαθητές/τριες των ΣΤ1 και ΣΤ2 τμημάτων, θα πρέπει να μην προσέλθουν στο σχολείο, για 14 μέρες, από την Τρίτη 2/3/21 έως την Τρίτη  16/3/21,  με οδηγίες για στενή παρακολούθηση της υγείας τους. Εάν κατά την διάρκεια της δεκατετραήμερης καραντίνας, κάποιο παιδί εμφανίσει συμπτώματα, τότε και μόνο τότε θα πρέπει να υποβληθεί σε εργαστηριακό έλεγχο.

Τα μαθήματα θα γίνονται με τηλεκπαίδευση το πρωί σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα.

Επισημαίνεται πώς, όπως προβλέπεται από τον ΕΟΔΥ, αναστέλλεται η λειτουργία μόνο των  συγκεκριμένων τμημάτων.

Τα υπόλοιπα τμήματα του σχολείου, τηρώντας όλα τα προβλεπόμενα μέτρα προφύλαξης κατά της διασποράς του ιού, θα λειτουργούν κανονικά».

Ο Δ/ντής

Κων/νος Αλβανός