Εξ αποστάσεως υποστήριξη

ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ Σ.Δ.Ε.Υ
Σύμφωνα με την υπ’ Αρ. Πρωτοκόλλου : 41070/ΓΔ4/27-03-2020 Εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας καλούνται ο Ψυχολόγος και ο Κοινωνικός Λειτουργός της σχολικής μονάδας που υπηρετούν να συμβάλλουν κατά το μέρος των αρμοδιοτήτων τους στη διατήρηση της επαφής και της υποστηρικτικής σχέσης, μεταξύ αυτών και των μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών στα πλαίσια της υποστήριξης και της συμβουλευτικής (διαχείριση κρίσεων, ψυχολογική υποστήριξη της οικογένειας, συμβουλές σε σχέση με ζητήματα των νέων συνθηκών που προκύπτουν από την παραμονή στο σπίτι κ.λ.π.)
Είναι σημαντικό στις κρίσιμες αυτές στιγμές που ανακύπτουν πολλαπλά ψυχοκοινωνικά προβλήματα, αλλά και πρακτικές δυσχέρειες στον τρόπο επικοινωνίας, να υπάρξει υπεύθυνη επιστημονική υποστήριξη τόσο των εκπαιδευτικών όσο και των μαθητών και των οικογενειών τους, με διασφάλιση του απορρήτου της συνεργασίας, των ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων, αλλά και της ιδιωτικότητας των προσωπικών στοιχείων επικοινωνίας των μελών της ΕΔΕΑΥ.
Οι γονείς των μαθητών που ήδη συνεργάζονται με την ΕΔΕΑΥ μπορούν να υποβάλλουν αίτημα επικοινωνίας στη Διεύθυνση του σχολείου για συνέχιση της υποστήριξης – συμβουλευτικής. Σε περίπτωση που οι γονείς μαθητών οι οποίοι δεν υποστηρίζονται από την ΕΔΕΑΥ επιθυμούν να έρθουν σε επαφή με τον Ψυχολόγο και τον Κοινωνικό Λειτουργό της σχολικής μονάδας υποβάλλουν αίτημα στην Διεύθυνση του σχολείου προκειμένου να υπάρξει επικοινωνία.

Η Κοινωνική Λειτουργός Γάτση Παρασκευή

Η Ψυχολόγος Μπάτζου Ιωάννα