Στιγμιότυπο 2021-03-29, 23.15.12

Δράσεις΄΄με το Ποδήλατο Ομορφαίνω την Ζωή ΄΄

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ
Το 5ο Δημοτικό σχολείο Γιαννιτσών επισκέφτηκαν σήμερα, ο Δήμαρχος Πέλλας Γρηγόρης Στάμκος και ο αντιδήμαρχος Τ.Υ. κ Χρήστος Βουτσάς και παρέδωσαν κράνη ποδηλάτων στους μαθητές που συμμετείχαν μαζί με τον διευθυντή τους κ. Κώστα Αλβανό στην Ποδηλατάδα του δήμου Πέλλας.
Σε συνέχεια των δράσεων τα παιδιά με την εικαστικό του σχολείου τους κ. Κυριακή Νικολαίδη, τον δάσκαλό τους κ. Πάνο Μουχτιδιώτη και τους υπεύθυνους του δήμου, ζωγράφισαν τους εξωτερικούς τοίχους του σχολείου, εξωραΐζοντας τον περιβάλλοντα χώρο και δημιουργώντας ένα ιδιαίτερα όμορφο και καλόγουστο αποτέλεσμα.
Αξίζει να σημειωθεί πως τα παιδιά εμπνεύστηκαν το θέμα τους από πίνακα του ζωγράφου Αλέξη Ακριθάκη.
Οι δράσεις αυτές θα συνεχιστούν και το Σεπτέμβριο με όσα σχολεία επιθυμούν να συμμετέχουν στο πρόγραμμα.
Πληροφορίες – συμμετοχές: Δώρα Συλλέκτη, Γραφείο Αθλητισμού κ Νέας Γενιάς
τηλ 2382 3 50850 , e-mail: aodig@giannitsa.gr.
Γραφείο τύπου
Γιαννιτσά 23/06/2020