Στιγμιότυπο 2021-03-30, 08.38.27

Απολογισμός της χρονιάς

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Άλλη μια ενδιαφέρουσα και εποικοδομητική χρονιά έφτασε στο τέλος της. Μια χρονιά γεμάτη όμορφες και χρήσιμες εμπειρίες.
Όλοι μας και περισσότερο από όλους οι μικροί μαθητές έχουν ανάγκη ξεκούρασης και οφείλουμε εμείς οι μεγάλοι να τους εξασφαλίσουμε τις καλύτερες συνθήκες για να απολαύσουν την περίοδο των διακοπών.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η ζωή των παιδιών δεν είναι μόνο δουλειά, διάβασμα και κόπος αλλά είναι και χαρά, απόλαυση, παιχνίδι! Ας τους δώσουμε την ευκαιρία να απολαύσουν την παιδικότητά τους και ας πάρουμε δύναμη από το χαμόγελο και τη χαρά τους.
Με την ευκαιρία της λήξης του σχολικού έτους θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους συντελεστές της φετινής επιτυχημένης και δημιουργικής χρονιάς: τους εκπαιδευτικούς, τους γονείς και τους κηδεμόνες και κυρίως τα παιδιά μας και να αναφερθώ επιγραμματικά στις κυριότερες δράσεις του σχολείου τη χρονιά που μας πέρασε. Υλοποιήσαμε προγράμματα:
• E-twinning σε συνεργασία με όμορα σχολεία
• Φιλαναγνωσίας
• Περιβαλλοντολογικής εκπαίδευσης
• Ατομικής υγιεινής
• Ανακύκλωσης
• Κυκλοφοριακής Αγωγής
• Της UNICEF
• Της WWF και της ΜΟm
• Δημιουργικής γραφής
• Συναισθηματικής νοημοσύνης
• Υγιεινής διατροφής
• Θεατρικής αγωγής
• Πειραμάτων Φυσικής
• Οργανώσαμε τη σχολική βιβλιοθήκη και την εντάξαμε σε δίκτυο.
• Διοργανώσαμε εκδηλώσεις για την 3η ημέρα σχολικού αθλητισμού
• Συμμετείχαμε στα δίκτυα Τέχνη και λόγος, Συναισθηματική νοημοσύνη και Ασφάλεια στο διαδίκτυο.
• Συμμετείχαμε και πετύχαμε σημαντικές διακρίσεις σε Πανελλήνιους Διαγωνισμούς όπως Μαθηματικών και Φυσικής
• Συμμετείχαμε σε όλες τις αθλητικές διοργανώσεις της περιφέρειας.
• Συμμετείχαμε στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Bravo Schools με θέμα «Δημιουργούμε έναν καλύτερο κόσμο»
• Εκδώσαμε εφημερίδα
• Πραγματοποιήσαμε πολλές εκπαιδευτικές επισκέψεις και παρακολουθήσεις θεατρικών παραστάσεων.
• Διοργανώσαμε γιορτές και εκδηλώσεις και προσκαλέσαμε ειδικούς να μιλήσουν στους μαθητές (όπως συγγραφέα παιδικών βιβλίων, ψυχολόγο, αξιωματικό της τροχαίας και της πυροσβεστικής κλπ)
• Συνεργαστήκαμε με άλλα σχολεία και κάναμε κοινές εκδηλώσεις (μουσικό, ειδικό)
• Υλοποιήσαμε προγράμματα ομαλής μετάβασης μαθητών από τη μια βαθμίδα στην άλλη.
• Εξοπλίσαμε το σχολείο με αυτόματο εξωτερικό απινιδωτή και εκπαιδεύσαμε μαθητές και εκπαιδευτικούς στη χρήση του.
• Οργανώσαμε πρωτότυπο διαδραστικό παιχνίδι (escape room) που αφορούσε την τοπική ιστορία.
Και για την επόμενη σχολική χρονιά έχουμε πολλές ιδέες και σχέδια να υλοποιήσουμε.
Ακόμα θα ήθελα να αναφερθώ στην αρμονική συνεργασία με τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων, ο οποίος στο μέτρο των δυνατοτήτων του προσπάθησε να στηρίξει το σχολείο στις ανάγκες του.
Ειδική αναφορά θα ήθελα να κάνω στους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης, που σήμερα γι’ αυτούς τελειώνει μια σημαντική περίοδος της ζωής τους, το Δημοτικό Σχολείο, και ανοίγει μια νέα κι εξίσου σπουδαία, το Γυμνάσιο. Σας ευχόμαστε από καρδιάς καλή πρόοδο στο νέο αυτό σχολείο και να γίνεστε κάθε μέρα καλύτεροι, πιο ευτυχισμένοι και πιο δυνατοί!
Προσεχώς περισσότερες φωτογραφίες …………από τα αθλητικά –ψυχαγωγικά παιχνίδια που ετοίμασε ο γυμναστής του σχολείου μας και από την γιορτή αποφοίτησης που ετοίμασαν οι εκπαιδευτικοί και η μουσικός των ΣΤ1 και ΣΤ2 τμημάτων με θέμα: «Τα δικαιώματα του παιδιού»
Καλή ξεκούραση και καλό καλοκαίρι σε όλους!