Στιγμιότυπο 2021-03-30, 10.29.32

Εκδήλωση για τους Τρεις Ιεράρχες

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Για τη ζωή και το έργο των Τριών Ιεραρχών ήταν το αφιέρωμα που ετοίμασαν οι μαθητές του Ε2 με τον δάσκαλό τους Νικόλαο Καράμπελα. Αφού μας παρουσίασαν τους τρεις φωτισμένους παιδαγωγούς, που με τον λόγο τους και το παράδειγμά τους έβαλαν τις βάσεις για τη χριστιανική παιδεία και ηθική, στη συνέχεια προεκτάθηκαν στους σύγχρονους Ιεράρχες-ιεραποστόλους της Αφρικής! Αυτούς που με πολύ κόπο και κινδύνους δημιουργούν χριστιανικές κοινότητες σε χώρες της Μαύρης Ηπείρου όπου η έλλειψη νερού, φαγητού και οι ασθένειες σκορπούν τον θάνατο.
Γιατί όπως ο Μέγας Βασίλειος έφτιαξε τη Βασιλειάδα για τους φτωχούς και τους ανήμπορους, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος έλεγε: “Η πρώτης θυγατέρα του Θεού είναι η ελεημοσύνη”και ο Γρηγόριος ο Θεολόγος δίδασκε: “Ας δώσουμε από τα υπάρχοντά μας στους φτωχούς, για να γίνουμε πλούσιοι σε ουράνια αγαθά.”,έτσι και οι ιεραπόστολοι της Αφρικής κάνουν πράξη τα λόγια των Τριών Ιεραρχών, βοηθώντας τους ανθρώπους που υποφέρουν, προσφέροντας τρόφιμα, ανοίγοντας πηγάδια, ιδρύοντας σχολεία και εκκλησίες!