Στιγμιότυπο 2021-03-30, 10.37.01

ΠΡΟΛΗΨΗ και ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ καταστάσεων σεισμού, πυρκαγιάς και τροχαίου ατυχήματος

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ
Επειδή “Tο προλαμβάνειν κάλλιον του θεραπεύειν”, κλιμάκιο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Γιαννιτσών παρουσίασε στους μαθητές του σχολείου μας τρόπους ΠΡΟΛΗΨΗΣ αλλά και ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ καταστάσεων σεισμού, πυρκαγιάς και τροχαίου ατυχήματος.
Μάθαμε πολλά! Συμβουλές ζωής και ασφάλειας! Ας προσπαθήσουμε να τα θυμόμαστε καθημερινά αλλά και στις δύσκολες ώρες του πανικού.
Κάποιες πολύ βασικές συμβουλές:
“Την ώρα του σεισμού κάθομαι κάτω από το θρανίο μου κρατώντας το ένα του πόδι. Περιμένω ψύχραιμα τις οδηγίες του δασκάλου μου για την ασφαλή εκκένωση του κτηρίου. Δεν πλησιάζω ρεύματα και μπαλκόνια.”
“Δεν παίζω ποτέ με αναπτήρες και σπίρτα. Η φωτιά μέσα στο δωμάτιο φουντώνει σε δευτερόλεπτα. Την ώρα της φωτιάς πηγαίνω προς την έξοδο σκυφτός ή και γονατιστός κάτω από το σύννεφο του καπνού, καλύπτοντας με την μπλούζα το στόμα μου.”
“Τα μικρά παιδιά δεν κάθονται ποτέ στην μπροστινή θέση του αυτοκινήτου. Ακόμη και στην πιο μικρή διαδρομή μέσα στην πόλη, βάζω τη ζώνη ασφαλείας.”