ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΥΚΟ ΠΥΡΓΟ

Συνάντηση με την ιστορία είχαν οι μαθητές της Ε΄τάξης του σχολείου μας την Τρίτη 22 Μαρτίου. Επισκεφθήκαμε δύο σημαντικά μουσεία της πόλης μας, το  Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού και το Λευκό Πύργο.

DSC06130 DSC06076

Η επίσκεψη στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία. Στοιχεία της αρχιτεκτονικής αλλά και διακόσμησης των εκκλησιών από τα πρώτα χρόνια του χριστιανισμού, πολύτιμες πληροφορίες σχετικά με την καθημερινή ζωή, την κατοικία και τον εξοπλισμό της, την οικοτεχνία, την ένδυση αλλά και τη διατροφή των ανθρώπων ήταν μερικά από αυτά που είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν οι μαθητές μας.

DSC06097 DSC06086

Στο σύγχρονο μουσείο του Λευκού Πύργου παρακολουθήσαμε σημαντικές στιγμές της ιστορίας της Θεσσαλονίκης και θαυμάσαμε από ψηλά την μοναδική θέα που προσφέρει.