10ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

10ο ΜΦΨΔ: Συμμετοχή 5ου Δημοτικού Σχολείου Μεσολογγίου

14-16 Απριλίου 2021, Αγρίνιο

Περιγραφή του ψηφιακού μας έργου:

Δημιουργία και επεξεργασία βίντεο για την παρουσίαση των ψηφιακών εργαλείων που αξιοποιήσαμε στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος eTwinning για να γιορτάσουμε ψηφιακά την ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών σε συνεργασία με μαθητές από σχολεία άλλων χωρών του εξωτερικού. Δημιουργήσαμε και στη συνέχεια ανταλλάξαμε πολυγλωσσικό ψηφιακό υλικό μέσα από την πλατφόρμα Twinspace του έργου μας, όπως πολυγλωσσικές ψηφιακές δραστηριότητες, web 2.0 εργαλεία, ψηφιακές εφαρμογές και ψηφιακά παιχνίδια, για να μοιραστούμε ψηφιακά την εκπαιδευτική αυτή εμπειρία με τους εταίρους μας, μαθητές και εκπαιδευτικούς, καθ’ όλη τη διάρκεια υλοποίησης του έργου.

Συμμετείχαν οι μαθητές/τριες:

Γκούμα Ευτυχία, Γιαννακλής Παναγιώτης, Γιαννοπούλου Δέσποινα,  Καγιάννης Δημήτριος, Καντούρης Θεόδωρος, Καρπαθίου Ειρήνη-Ελένη, Μπλαχούρα Φρειδερίκη,  Παπαθανασίου Δήμητρα, Πρασσά Ελένη.

Αφίσες του έργου μας:

Created with GIMP