stripes_red

● Εβδομάδα Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας

Στο πλαίσιο προγραμματισμένων δράσεων με τίτλο: Εβδομάδα Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας, που θα πραγματοποιηθούν στην πλατεία Ελευθερίας Δράμας και στην έδρα του Διοικητηρίου (Π.Ε Δράμας), παρακαλούμε όπως ενημερώσετε το σύνολο των σχολικών μονάδων σας, καθώς επίσης του γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών μέσω Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων, προκειμένου να ενημερωθούν και να συμμετέχουν στις παρακάτω δράσεις: >>>

• Τετάρτη 8 Ιουνίου
    • Στην πλατεία Ελευθερίας και για τις ώρες 12:00 με 15:00 ο Σύλλογος Παραπληγικών Ν. Δράμας δράση με τίτλο «Έλα στην θέση μου», όπου οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν να μετακινηθούν με αναπηρικό αμαξίδιο. Επίσης για τους μικρούς μαθητές θα υπάρχει ξεχωριστή δράση ζωγραφικής με ξυλομπογιές και μαρκαδόρους, όπου κάθε παιδί θα μπορεί να κρεμάσει με σχοινάκι την ζωγραφιά του σε κάποιο δέντρο στην πλατεία.
  • Πέμπτη 9 Ιουνίου
    • Στην πλατεία Ελευθερίας και για τις ώρες 11:00 με 13:00 η Περιφερειακή Ένωση Τυφλών Ανατολικής Μακεδονίας/Σωματείο ΑμεΑ Δράμας ενημέρωση και δράση για την αναπηρία όρασης σχετικά με την προστασία των ματιών από τραυματισμό, ενώ ταυτόχρονα θα πραγματοποιούνται βιωματικά εργαστήρια για να αντιληφθούν οι πολίτες όλων των ηλικιών, πως αντιλαμβάνονται τον κόσμο γύρω τους και πως κινείται ένα άτομο με μειωμένη η παντελή έλλειψη όρασης. Στην δράση θα συμμετέχει και το Κέντρο Σκύλοι Οδηγοί που εκπαιδεύει και παραδίδει δωρεάν στα τυφλά άτομα ένα σκύλο οδηγό.
  • Παρασκευή 10 Ιουνίου
    • Στην έδρα του Διοικητηρίου (Π.Ε Δράμας), στις 10:00 το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Δράμας (ΕΝΕΕΓΥΛ ΔΡΑΜΑΣ) διοργανώνει βιωματική δράση η οποία θα περιλαμβάνει, τρεις φάσεις δημιουργίας της κεραμικής τέχνης από του μαθητές;
      • Επεξεργασία του πηλού πρώτου σταδίου
      • Ψημένα κεραμικά από την δεύτερη φάση (έτοιμα από το σχολείο), τα οποία θα χρωματίζουν οι μαθητές.
      • Επίδειξη της διαδικασίας υαλώματος. Θα υπάρχει η δυνατότητα, όποιος επιθυμεί από του μαθητές /τριες, να δοκιμάσει με τον πηλό ή να ζωγραφίσει πάνω σε κεραμικό.
      • Έκθεση κεραμικών τα οποία γίνονται στο σχολείο.
      • Έκθεση φωτογραφιών από το εργαστήριο του σχολείου και κάποιες διαδικασίες οι οποίες απαιτούν εργαλεία και μηχανήματα του εργαστηρίου.
  • Παρασκευή 10 Ιουνίου
    • Στην έδρα του Διοικητηρίου (Π.Ε Δράμας), και για τις ώρες 09:00 με 12:00 το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης Δράμας (ΕΕΕΕΚ ΔΡΑΜΑΣ) διοργανώνει έκθεση καλλιτεχνικών δημιουργημάτων, φυτών και ποτών που επιμελούνται οι μαθητές.

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ANAT. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ-ΘΡΑΚΗΣ
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑ