Εκπαιδευτική επίσκεψη στη βουνοπλαγιά του Πάρνωνα

Οι μαθητές των Γ΄ και Δ΄ τάξεων επισκέφτηκαν το ΚΠΕ Καστρίου για να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο δάσος με τις καστανιές.

Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν με τη διαδρομή. Γνώρισαν από κοντά το όρος Πάρνωνα ή Μαλεβό. Είδαν από μακριά την ψηλότερη κορυφή του τη Μεγάλη Τούρλα (1936μ.).

Στη διαδρομή πέρασαν από τη Μεσοράχη όπου κυριαρχούσαν οι ρεματιές μέσα από τα πυκνά δάση με τις καρυδιές, τις καστανιές τις βελανιδιές και τα πλατάνια. Μετά έφτασαν στο ΚΠΕ Καστρίου που στεγάζεται σε ένα πετρόκτιστο διώροφο κτίριο του περασμένου αιώνα. Στη συνέχεια βρέθηκαν στο δάσος με τις καστανιές όπου οι μικροί μαθητές γνώρισαν την χλωρίδα της περιοχής, έφτιαξαν το φυτολόγιό τους και μάζεψαν κάστανα.

SAM_2009 SAM_1974 SAM_1975 SAM_1979 SAM_1981 SAM_1992 SAM_1999 SAM_2002 SAM_2004