Ενημερωτικό Σημείωμα

Ενημερώνονται οι Γονείς / Κηδεμόνες των μαθητών/τριών του 5ου Δημοτικού Σχολείου Αγρινίου ότι η σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση δύναται να παρέχεται στους μαθητές/τριες στις παρακάτω περιπτώσεις:

A.Όταν ολόκληρη η σχολική μονάδα ή τμήμα αυτής βρίσκεται σε καθεστώς προσωρινής αναστολή ή απαγόρευσης λειτουργίας, ως μέτρο για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού COVID-19.

B. Όταν ολόκληρη η σχολική μονάδα ή το τμήμα των μαθητών λειτουργεί κανονικά αλλά οι μαθητές δεν μπορούν να παρακολουθήσουν με φυσική παρουσία την εκπαιδευτική διαδικασία για τους εξής λόγους:

• Λαμβάνουν χημειοθεραπεία για κακοήθεια ή μετά από ομόλογη μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων, εάν έχουν παρέλθει λιγότερο από έξι (6) μήνες από την ολοκλήρωσή της.
  • Μετά από αλλογενή μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων, εάν έχουν παρέλθει λιγότεροι από δώδεκα (12) μήνες.
  • Μετά από μεταμόσχευση συμπαγούς οργάνου, εάν έχουν παρέλθει λιγότεροι από εικοσιτέσσερις (24) μήνες.
  • Πάσχουν από δρεπανοκυτταρική αναιμία.
  • Πάσχουν από σοβαρή συγγενή ή επίκτητη ανοσοανεπάρκεια (HIV και CD4 20mg/μέρα).
  • Πάσχουν από σοβαρή χρόνια νεφρική νόσο ή νεφρική ανεπάρκεια.
  • Μαθητές με αιμοδυναμικά σημαντική συγγενή καρδιοπάθεια ή γνωστή μυοκαρδιοπάθεια.
  • Μαθητές με χρόνια, σοβαρή πνευμονοπάθεια, όπως κυστική ίνωση με αναπνευστική ανεπάρκεια ή μαθητές με σοβαρό και μη ελεγχόμενο άσθμα, σύμφωνα με τη γνωμάτευση εξειδικευμένου κέντρου.
  • Μαθητές με σύνθετα μεταβολικά ή νευρολογικά προβλήματα.

Γ.       Συνοικούν με πρόσωπο το οποίο νοσεί από κορωνοϊό COVID-19

Δ.      Νοσούν οι ίδιοι από κορωνοϊό COVID-19

Ε.   Έχουν υποβληθεί σε μοριακή διαγνωστική εξέταση για τον κορωνοϊό COVID-19 και γι  όσο  χρόνο αναμένουν την έκδοση του αποτελέσματος.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.