Η Στ’ τάξη εκφράζεται εικαστικά για την επέτειο της 25ης Μαρτίου

Γράφει η εκπαιδευτικός Λένα Σαββίδου

Η Στ΄τάξη έχει ενεργή ενασχόληση όλο το σχολικό έτος με την Ελληνική Επανάσταση, καθώς τα γεγονότα αυτής αποτελούν μέρος της ύλης στο μάθημα της Ιστορίας. Τη φετινή σχολική χρονιά τα δύο τμήματα παρουσίασαν στο χώρο του σχολείου ένα εικαστικό έργο με θέμα την έξοδο του Μεσολογγίου, που ήρθε ως απόσταγμα των τόσων συζητήσεων και σκέψεων για τις σημαντικές πτυχές της ιστορίας μας. Έτσι, τα παιδιά, αξιοποιώντας και τα εργαστήρια δεξιοτήτων, αποτύπωσαν σε ένα πολύ μεγάλο κολάζ με σουρεαλιστικό τρόπο τους πρωταγωνιστές και τις πρωταγωνίστριες της Εξόδου, αποδίδοντας το καθένα με διαφορετικό τρόπο τα συναισθήματα που μπορεί να επικρατούσαν. Το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο και για άλλη μια φορά τα παιδιά μας απέδειξαν πως είναι μεγάλοι καλλιτέχνες και καλλιτέχνιδες!

Από την Στ΄τάξη,  χρόνια πολλά για την επέτειο της 25ης Μαρτίου!

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.