Γ’ θεματική εργαστηρίου δεξιοτήτων: «Μέσα από τα μάτια του άλλου/της άλλης!» Τμήματα Ε1 και Ε2

286446485 3246384298973302 8618034522499408763 n286572629 395208252564763 1870406970391906461 n

Γράφει η εκπαιδευτικός Λένα Σαββίδου

Στο  πλαίσιο της Γ’ θεματικής των εργαστηρίων δεξιοτήτων, τα δύο τμήματα της Ε΄ του σχολείου μας, ασχολήθηκαν τη φετινή σχολική χρονιά με την υλοποίηση του προγράμματος «Μέσα από τα μάτια του άλλου/της άλλης!»

Μέσα από πολλές δραστηριότητες επιδιώχθηκε η καλλιέργεια και η ανάπτυξη της ενσυναίσθησης, καθώς και η ενεργοποίηση και ενδυνάμωσή των παιδιών να «βλέπουν μέσα από τα μάτια των συνανθρώπων τους», δηλαδή να αντιλαμβάνονται τη συναισθηματική κατάσταση του διπλανού/της διπλανής τους, να κατανοούν τις σκέψεις, τις προθέσεις και τα συναισθήματά του/της.

Στο παραπάνω πλαίσιο, στην Ε΄ δημοτικού φέτος υλοποιήθηκε επιπλέον πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο «Σέβομαι εμένα και τον κόσμο», εντάσσοντας τις δράσεις των εργαστηρίων δεξιοτήτων σε ένα διαθεματικό πλαίσιο που διέτρεξε όλο τον μαθησιακό κορμό, όπως και το μάθημα των Αγγλικών.

Με δράσεις που προήγαν μηχανισμούς αυτογνωσίας, επεξεργαστήκαμε έμπρακτα, θέματα όπως ο σχολικός εκφοβισμός και η διαχείριση κρίσεων. Τα αποτελέσματα υπήρξαν απτά, καθώς τα παιδιά εκφράστηκαν συναισθηματικά, καλλιέργησαν την κριτική τους σκέψη κι όλα αυτά μέσω της ενίσχυσης της δυναμικής της ομάδας.

Ως τελική δράση του προγράμματος, τα δύο τμήματα συμμετείχαν από κοινού, στο πλαίσιο της διατμηματικής συνεργασίας, σε εικαστική έκθεση για τη Γενοκτονία των Ποντίων, θέτοντας σε λειτουργία τις γνώσεις που αποκόμισαν στη συγκεκριμένη θεματική, μέσω της προσπάθειας να κατανοήσουν την πληγή που φέρει μια γενοκτονία.  Τα προγράμματα ολοκληρώθηκαν με την επίσκεψή μας στο χώρο του Συλλόγου Ποντίων που θαυμάσαμε τα έργα μας.

Η δουλειά μας όμως συνεχίζεται… καθώς το ταξίδι για την αυτοβελτίωση δε σταματά ποτέ!

Μπράβο για άλλη μια φορά στις μαθήτριες και στους μαθητές του Ε1 και του Ε2, για άλλη μια φορά μας κάνατε περήφανες!

Οι δασκάλες σας:

Ελένη Τέλιου

Λένα Σαββίδου

Στέβη Καρασούλα

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.