Ημερήσια διδακτική επίσκεψη της Δ’ Τάξης

Ημερήσια διδακτική επίσκεψη πραγματοποίησαν οι μαθητές της Δ Τάξης του σχολείου μας στις 22/1/2020 στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θέρμου, στον αρχαιολογικό χώρο του Αρχαίου Θέρμου και στην λίμνη Τριχωνίδα. Η Διδακτική επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας και της ιστορικής περιόδου που διδάσκεται η Δ Δημοτικού. Το νέο Αρχαιολογικό Μουσείο Θέρμου περιλαμβάνει τη μόνιμη έκθεση και την αίθουσα πολλαπλών χρήσεων. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στα εκθέματα τα οποία διαρθρώνονται σε έξι θεματικές ενότητες, περιλαμβάνουν ευρήματα από το Ιερό του Απόλλωνος Θερμίου, από μικρότερα γειτονικά ιερά, καθώς και ευρήματα από πόλεις – μέλη της Αιτωλικής Συμπολιτείας, που χρονολογούνται από τους προϊστορικούς έως και τους ρωμαϊκούς χρόνους. Οι μαθητές με τη βοήθεια των ανθρώπων του Μουσείου και των συνοδών εκπαιδευτικών παρακολούθησαν την εξέλιξη της από τα πρώτα ίχνη κατοίκησης στον χώρο και τη δημιουργία του Ιερού έως τον μετασχηματισμό του σε θρησκευτικό και πολιτικό κέντρο της Αιτωλικής Συμπολιτείας και την παρακμή του.

Δημοσιεύθηκε στην Γενικά. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.