Επίσκεψη της Στ΄τάξης σε έκθεση ζωγραφικής

Μέρα πολιτιστικών δράσεων ήταν η Παρασκευή, 8 Νοεμβρίου, για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄τάξης, καθώς μετά την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης του ΔΗΠΕΘΕ Αγρινίου επισκέφτηκαν την έκθεση ζωγραφικής της Εικαστικού Μαρίας Φερεντίνου στον χώρο της παλιάς Δημοτικής Αγοράς.

Η έκθεση με τίτλο « Σώπασε κυρά Δέσποινα…» είχε  ιστορικό και θρησκευτικό χαρακτήρα που ξεκινάει από την άλωση της Πόλης, την γενοκτονία των Ποντίων μέχρι και την μικρασιατική καταστροφή και διοργανώθηκε από το Σύλλογο Σαρακατσαναίων ‘’Οι Σταυραετοί των Αγράφων’’.

Επίσης, σε άλλη αίθουσα της Δημοτικής Αγοράς  υπήρχε έκθεση με  τα έργα των μαθητών  της Σχολής Αγιογραφίας Μανουήλ Πανσέληνος της Ιεράς Μητροπόλεως, την οποία και επισκέφτηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες.

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.