ΓΙΟΡΤΗ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΟΥ «ΟΧΙ»

Την Παρασκευή 25/10/2019 στο γυμναστήριο των Παπαστράτειων Εκπαιδευτηρίων πραγματοποιήθηκε η σχολική γιορτή για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Μαθητές,εκπαιδευτικοί και γονείς με την παρουσία τους τίμησαν την επέτειο. Η γιορτή υλοποιήθηκε από τους μαθητές της Δ’ τάξης με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών Ελένης Τέλιου και Στέλιου Φούντα. Με τα κείμενα, τα ποιήματα, τα τραγούδια και τα θεατρικά αναδείχτηκαν η αναχώρηση για το μέτωπο, οι σκληρές νικηφόρες μάχες, η προσφορά των γυναικών στον αγώνα. Έγινε επίσης αναφορά στον λιμό της περιόδου της Κατοχής, στην αντίσταση και στις θηριωδίες των κατακτητών στην πόλη του Αγρινίου. Συγχαρητήρια αξίζουν στην εικαστικό του σχολείου Μαρίνα Κουτσοσπύρου , που έντυσε με το ταλέντο της την προσπάθεια των παιδιών, δίνοντας την ατμόσφαιρα της εποχής.

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.