Η συγγραφέας Βησσαρία Ζορμπά Ραμμοπούλου στο σχολείο μας

Στο πλαίσιο του εορτασμού της   της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας  την καταξιωμένη αγρινιώτισσα συγγραφέα και εκπαιδευτικό Βησσαρία Ζορμπά Ραμμοπούλου για να γνωρίσουμε την ίδια και το έργο της. Την πρόσκληση έκαναν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης με αφορμή την ανάγνωση του βιβλίου της « Το καλοκαίρι των Αβάρων», που διαδραματίζεται την εποχή του Βυζαντίου, την ιστορική περίοδο που μελετά η τάξη.

Η συγγραφέας συνομίλησε με τα παιδιά για το περιεχόμενο του βιβλίου της και απάντησε πρόθυμα στις ερωτήσεις τους για τη ζωή της και το έργο της. Όπως και η ίδια είπε: «Για να γράψεις βιβλία για παιδιά πρέπει να διατηρείς ζωντανό το παιδί που εσύ ο ίδιος υπήρξες κάποτε». Την ευχαριστούμε πολύ για την επίσκεψή της!

Κατηγορίες: Γενικά, Εκδηλώσεις, Εκπαιδευτικά, Επικαιρότητα, Επιμόρφωση. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.