Δημιουργώ , επικοινωνώ και μοιράζομαι με σεβασμό , στο διαδίκτυο

Με αφορμή τον εορτασμό της ημέρας του ασφαλούς διαδικτύου στις 6 Φεβρουαρίου 2018, μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ τάξης  παρουσίασαν σήμερα  τους βασικούς κανόνες ασφάλειας της χρήσης του διαδικτύου , στα πλαίσια της αντίστοιχης δράσης που υλοποιείται στο μάθημα της Πληροφορικής (Τ.Π.Ε). Με την βοήθεια της εκπαιδευτικού κας  Μαρίνας Κουτσοσπύρου , στο μάθημα των Εικαστικών οι μαθητές ζωγράφισαν  αφίσες και όμορφα πλακάτ, που συνόδευσαν την παρουσίασή τους. Οι μαθητές   έδωσαν στα παιδιά τις παρακάτω χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές ασφάλειας και προστασίας για το ψηφιακό περιβάλλον:

Το Διαδίκτυο είναι ένας καταπληκτικός κόσμος μάθησης, επικοινωνίας και     διασκέδασης.

Είναι όμως και ένας κόσμος ανοιχτός σε όλους, καλούς και κακούς!

1. Δεν αποκαλύπτω ποτέ προσωπικές πληροφορίες στο διαδίκτυο, ούτε ζητώ να μου αποκαλύψουν.
  2. Δεν αποκαλύπτω ποτέ σε κανέναν ούτε στον καλύτερο φίλο μου τον κωδικό πρόσβασης στο λογαριασμό που έχω στο διαδίκτυο.
  3. Σκέφτομαι καλά πριν δημοσιεύσω κάτι.
  4. Συμπεριφέρομαι πάντα με κανόνες και με ηθική, όπως στον πραγματικό κόσμο.
  5. Δεν κατηγορώ και δεν προσβάλω κανένα.
  6. Φέρομαι όπως θα ήθελα να μου φέρονται.
  7. Δεν συναντιέμαι ποτέ με άτομα που γνωρίζω μόνο στο διαδίκτυο.
  8. Σταματάω την επικοινωνία με όσους μου στέλνουν απρεπή μηνύματα.
  9. Δεν πιστεύω όποιον μου προσφέρει πράγματα ,τα οποία μου φαίνονται υπερβολικά.
  10. Δεν ενδιαφέρομαι για υλικό που απευθύνεται σε ενήλικες.
  11. Ενημερώνω πάντα τους γονείς ή τους  δασκάλους μου για κάτι που με ενοχλεί ή με κάνει να αισθάνομαι άσχημα και για ύποπτες ή τρομακτικές σελίδες.
  12. Διασταυρώνω πάντα το υλικό που βρίσκω στο διαδίκτυο με άλλες πηγές.
  13. Η αντιγραφή από το διαδίκτυο  μπορεί να είναι παράνομη. Ζητώ πάντα την άδεια του συγγραφέα της ιστοσελίδας.
  14. Δεν κάνω αγορές στο διαδίκτυο χωρίς την παρουσία των γονιών μου.
  15. Σβήνω αμέσως e-mail από αποστολείς που δεν γνωρίζω.
  16. Δεν προωθώ e-mail που έλαβα και θεωρώ απαράδεκτα γιατί είναι σαν να στέλνω ενοχλητική αλληλογραφία.
  17. Γνωρίζω ότι το κατέβασμα φωτογραφιών, μουσικής, βίντεο μπορεί να είναι παράνομο.
  18. Διασκεδάζω στον εικονικό κόσμο του διαδικτύου αλλά δεν ξεχνώ ό,τι διαφέρει από τον πραγματικό.
  19. Σερφάρουμε στο Διαδίκτυο με ασφάλεια.

Ακολουθεί το παρακάτω βίντε0 με την παρουσίαση των μαθητών:

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.