Η ΣΤ΄ΤΑΞΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΗΝ «ΗΜΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ»

Κάθε χρόνο στις 22 Σεπτεμβρίου εορτάζεται σε πανευρωπαϊκή κλίμακα η «Ημέρα Χωρίς Αυτοκίνητο». Σε ολόκληρη την ευρωπαϊκή ήπειρο οι αρχές πολλών πόλεων κλείνουν το κέντρο τους για τα αυτοκίνητα και ενθαρρύνουν τους πολίτες τους να HMEPA XOPIS AYTTO 2005 17χρησιμοποιήσουν για τις μετακινήσεις τους τα μέσα μαζικής μεταφοράς, ποδήλατα αλλά και τα πόδια τους.

Στα πλαίσια εορτασμού της ημέρας χωρίς αυτοκίνητο, ο Δήμος κάλεσε τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄τάξης να πάρουν μέρος σε διάφορες δράσεις στην Πλατεία Δημοκρατίας.

Εκεί τα παιδιά γνώρισαν ένα μοναδικό μέσο οικολογικής μετακίνησης, ο ηλιακό τρίκυκλο που έχουν κατασκευάσει οι φοιτητές του Τμήματος Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών  Πόρων του Πανεπιστημίου Πατρών και πληροφορήθηκαν τον τρόπο λειτουργίας του. Επίσης ενημερώθηκαν σε θέματα Κυκλοφοριακής Αγωγής  στη πόλη από την Δ/νση Τροχαίας Αγρινίου.

Τέλος, μαθητές και δάσκαλοι έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια από τις παλιές γειτονιές της πόλης, όταν τα παιδιά έπαιζαν στους δρόμους.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Επισκέψεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.