Μαζεύουμε καπάκια… Χαρίζουμε Χαμόγελα!

Το σχολείο μας, στο πλαίσιο της κοινωνικής προσφοράς και αλληλεγγύης, συνέλεξε  πλαστικά καπάκια για την αγορά αναπηρικών αμαξιδίων για ΑΜΕΑ.Η ιδιαίτερη αυτή συλλογή έγινε για δύο σχολικές χρονιές με μεγάλη προθυμία από όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες καθώς και από το προσωπικό του σχολείου και υπολογίζεται στον αριθμό των 500.000.

Τα καπάκια παραδόθηκαν στον φορέα ανακύκλωσης και εμείς συνεχίζουμε να μαζεύουμε πλαστικά καπάκια γιατί:

• Συμβάλλουμε προσφέροντας σε πρωτοβουλίες κοινωνικής ευαισθητοποίησης.
  • Μειώνουμε τον όγκο των «άχρηστων» σκουπιδιών που πετιούνται στους κάδους.
  • Αναπτύσσουμε την περιβαλλοντική–οικολογική συνείδηση μας, εντάσσοντας την ανακύκλωση στην καθημερινότητά μας.

unnamed (1)                                                                    unnamed

Κατηγορίες: Δραστηριότητες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.