19 Μαΐου: Ημέρα Μνήμης της Γενοκτονίας των Ποντίων

Imera_Mnimis_Geoktonias_PontionΗ γενοκτονία των Ποντίων με 353.000 νεκρούς αποτελεί τη δεύτερη μεγάλη γενοκτονία του 20ού αιώνα. Τον Φεβρουάριο του 1994, η Βουλή των Ελλήνων ψήφισε ομόφωνα την ανακήρυξη της 19ης Μαΐου ως Ημέρας Μνήμης για τη Γενοκτονία των Ελλήνων στο μικρασιατικό Πόντο την περίοδο 1916-1923. Η αναγνώριση αυτή, δικαίωσε ηθικά τον ποντιακό ελληνισμό και συνέδεσε το σύγχρονο ελληνισμό με την ιστορική του μνήμη.

Τιμώντας την ημέρα αυτή, με πρωτοβουλία της δασκάλας των Εικαστικών, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε & ΣΤ τάξεων μαζί με τους δασκάλους τους, έκαναν πορεία προς την πλατεία Δημοκρατίας φωνάζοντας δυνατά τα δικά τους συνθήματα. Στην κεφαλή της πορείας βρίσκονταν μαθητές με την παραδοσιακή φορεσιά του Πόντου, καθώς επίσης και τα τύμπανα που χτυπούσαν ρυθμικά. Φτάνοντας στην πλατεία, έγινε συγκέντρωση στο περίπτερο που είχε στήσει ο Σύλλογος Ποντίων, όπου συνεχίστηκαν με ένταση τα συνθήματα και τα τύμπανα συνόδεψαν την ποντιακή λύρα παίζοντας παραδοσιακή μουσική. Ας φροντίσουμε να κρατηθεί ζωντανή η ιστορική μνήμη του λαού μας!

Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριότητες, Επικαιρότητα. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.