Το πρόγραμμα «Αγαπάμε τα Ζώα – Δημιουργούμε Πολιτισμό» στο σχολείο μας

OIE_Press_release_V3_GREEK_1_art (1)Την Παρασκευή, 9 Δεκεμβρίου, επισκέφτηκαν το σχολείο μας  οι υπεύθυνοι του Τμήματος Αγροτικής Παραγωγής του Δήμου μας, στο πλαίσιο του προγράμματος διαχείρισης δεσποζόμενων και αδέσποτων ζώων συντροφιάς «Αγαπάμε τα Ζώα – Δημιουργούμε Πολιτισμό», που διοργάνωσαν η  Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτωλ/νίας και ο Δήμος Αγρινίου και στόχο έχει  την ευαισθητοποίηση  και την ανάπτυξη της ιδέας της φιλοζωίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν  ομιλίες, προβολές βίντεο και ταινίας, σεμινάριο αντιμετώπισης και χειρισμού αδέσποτων ζώων καθώς και παρουσίαση εκπαίδευσης σκύλου. Στο τέλος έγινε διανομή φυλλαδίου του Δήμου Αγρινίου (δικαιώματα – υποχρεώσεις), αποσπάσματα από το βιβλίο με παιχνίδια και κουίζ  «Γίνε ήρωας»  και ερωτηματολόγιο ετοιμότητας υποψηφίων ιδιοκτητών σκύλων.

Δημοσιεύθηκε στην Εκδηλώσεις. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.