Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία 3/12: Δράσεις και εκδηλώσεις

DSC06776Συνεχίζοντας τις δράσεις  ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του δεκαημέρου που αφιερώνεται στα άτομα με αναπηρία, την Παρασκευή, 2 Δεκεμβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες του Τμήματος Ένταξης και του Δ1΄ τίμησαν την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία με τον δικό τους τρόπο:

• Μίλησαν για το πώς μπορεί η Πολιτεία και η Κοινωνία να συμβάλει στη βελτίωση του τρόπου ζωής τους
  • Κατασκεύασαν πλακάτ με συνθήματα για τα δικαιώματα και τις ανάγκες των ανθρώπων αυτών, τα οποία και παρουσίασαν φωνάζοντάς τα δυνατά!
  • Απήγγειλαν το ποίημα “Ο φταίχτης” και τραγούδησαν το τραγούδι “Τι κι αν διαφορετικός;”

Αργότερα, στον προαύλιο χώρο του σχολείου, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε΄και Στ΄ τάξεων συμμετείχαν σε παιχνίδια ενσυναίσθησης με σκοπό τη βιωματική διαπίστωση των δυσκολιών που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία στην καθημερινότητά τους λόγω της διαφορετικότητάς τους.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Παγκόσμιες μέρες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.