Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία 3/12: Δράσεις και εκδηλώσεις

DSC06776Συνεχίζοντας τις δράσεις  ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του δεκαημέρου που αφιερώνεται στα άτομα με αναπηρία, την Παρασκευή, 2 Δεκεμβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες του Τμήματος Ένταξης και του Δ1΄ τίμησαν την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία με τον δικό τους τρόπο:

• Μίλησαν για το πώς μπορεί η Πολιτεία και η Κοινωνία να συμβάλει στη βελτίωση του τρόπου ζωής τους
  • Κατασκεύασαν πλακάτ με συνθήματα για τα δικαιώματα και τις ανάγκες των ανθρώπων αυτών, τα οποία και παρουσίασαν φωνάζοντάς τα δυνατά!
  • Απήγγειλαν το ποίημα «Ο φταίχτης» και τραγούδησαν το τραγούδι «Τι κι αν διαφορετικός;»

Αργότερα, στον προαύλιο χώρο του σχολείου, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε΄και Στ΄ τάξεων συμμετείχαν σε παιχνίδια ενσυναίσθησης με σκοπό τη βιωματική διαπίστωση των δυσκολιών που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία στην καθημερινότητά τους λόγω της διαφορετικότητάς τους.

Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριότητες, Παγκόσμιες μέρες. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.