Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία 3/12: Δράσεις και εκδηλώσεις

prosklisi-1Η 3η Δεκεμβρίου καθιερώθηκε το 1992 με πρωτοβουλία του ΟΗΕ ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, με σκοπό την προώθηση δράσεων που θα επισημάνουν αφ’ ενός τις ανάγκες και τα δικαιώματα των ΑμεΑ, και θα ευαισθητοποιήσουν αφ’ ετέρου το σύνολο της κοινωνίας σε θέματα σεβασμού και αποδοχής της διαφορετικότητας.

DSC06766Στο πλαίσιο του δεκαήμερου δράσεων ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου, παρουσίαση  στους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε΄+ Στ΄ τάξεων του σχολείου μας του έργου της ΕΛΕΠΑΠ Αγρινίου, από την κ. Κολοβού και την κ. Διαμαντοπούλου, μέλη του Δ.Σ., οι οποίες απάντησαν με προθυμία στις ερωτήσεις  και απορίες των παιδιών και  τις οποίες ευχαριστούμε πολύ και συγχαίρουμε για το έργο τους!

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Παγκόσμιες μέρες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.