ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΒΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

Safegaudring Με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία, το Παπαστράτειο Δημοτικό και Γυμνάσιο σχολείο, διοργάνωσαν στις 7 Δεκεμβρίου 2015  μια σημαντική εκδήλωση προς τιμήν των ατόμων αυτών. Πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας αγώνας επίδειξης του υβριδικού παιχνιδιού μπάσκετ. Φωτογραφικό υλικό  και  παρουσίαση της εκδήλωσης είχαν αναρτηθεί  στο blog του σχολείου μας.

Στα πλαίσια αντίστοιχου προγράμματος του Γυμνασίου, ζητήθηκε από τους μαθητές  της Β΄τάξης  να γράψουν ένα άρθρο για την σχολική εφημερίδα  σχετικά με κάποια εκδήλωση που έγινε στο χώρο του σχολείου και ήταν σημαντική για εκείνους.

Είναι συγκινητικό το πόσο επηρέασε η συγκεκριμένη δράση μία μαθήτρια που επέλεξε το συγκεκριμένο θέμα για άρθρο.Το άρθρο αυτό δείχνει το βαθμό που οι βιωματικές δράσεις και τα  προγράμματα που υλοποιούνται  στο σχολείο, ευαισθητοποιούν τους μαθητές σε κοινωνικά θέματα και όχι μόνο.

Διαβάστε το άρθρο

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.