Παρασκευή σαπουνιού από αγνό παρθένο ελαιόλαδο

soap-with-oliveOι μαθητές των Δ2 , Ε1 και Ε2 τάξεων παρακολούθησαν την παρασκευή σαπουνιού από αγνό παρθένο ελαιόλαδο.

Την παρασκευή του σαπουνιού επιμελήθηκαν οι καθηγητές του ΕΚΦΕ κ. Φάνης Ντασιώτης  και κ. Κωνσταντίνος Μπακολίτσας.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με μεγάλη προσοχή και ανακάλυψαν άλλη μία χρησιμότητα του ελαιολάδου. Επίσης συνειδητοποίησαν πόσο απλές είναι μερικές παρασκευές, οι οποίες μπορούν να μας εξοικονομήσουν χρήματα και συγχρόνως να είναι πολύ ωφέλιμες για την υγεία μας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι  ο εντυπωσιασμός των μαθητών όταν έμαθαν ότι το σαπούνι από αγνό παρθένο ελαιόλαδο έχει υπόλευκη απόχρωση ενώ όταν παρασκευάζεται από πυρηνέλαιο έχει πρασινωπή.

Στο σύνδεσμο που ακολουθεί μπορείτε να βρείτε μερικές ιδέες για την παρασκευή σαπουνιού :

Κατηγορίες: Δραστηριότητες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.