Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση 2016

αναπηρίαΗ  ActionAid  Ελλάς συντονίζει από το 2004 την Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση στη χώρα μας και έχει δώσει την ευκαιρία σε χιλιάδες εκπαιδευτικούς και μαθητές να ενημερωθούν για τη θεματική, να ευαισθητοποιηθούν και να εκφράσουν με δημιουργικούς τρόπους την έκκληση τους για εκπαίδευση για όλους!

Η Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση φέτος πραγματοποιήθηκε  από τις 16-23 Απριλίου και ήταν επικεντρωμένη στην Εκπαίδευση των Παιδιών με Αναπηρία, συνεχίζοντας την εκστρατεία του 2014 και τις προσπάθειες ισότιμης πρόσβασης όλων των παιδιών σε σχολεία όπου λαμβάνονται υπόψη οι ανάγκες και η διαφορετικότητά τους.

Στα πλαίσιο αυτό  τα παιδιά της Α΄ τάξης και του τμήματος Ένταξης πραγματοποίησαν δραστηριότητες ευαισθητοποίησης και έρευνας γύρω από τη θεματική «Παιδιά με αναπηρία, ορατά σε όλα τα σχολεία».

Δείτε τις δραστηριότητες των παιδιών

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Παγκόσμιες μέρες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.