Συμμετοχή του σχολείου μας στο 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

festival-psifiakis-dimiourgias-696x489Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει στο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας με δύο έργα :

• Στα πλαίσια του μαθήματος Τ.Π.Ε ,οι μαθητές της Στ’ τάξης δημιούργησαν εκπαιδευτικά σενάρια στο προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch , για δημιουργία σχημάτων και σχεδίων.
  • Οι μαθητές του Δ1 τμήματος, μαζί με τη δασκάλα τους, δημιούργησαν το ιστολόγιο της τάξης τους, στο οποίο ανεβάζουν θέματα που τους ενδιαφέρουν, διάφορα μαθήματα και εργασίες. Η ηλεκτρονική διεύθυνση του παραπάνω ιστότοπου είναι :
Δημιουργία σχημάτων

Μια απίθανη παρέα!

Τα δύο έργα με τίτλο «Προγραμματίζω …στο Scratch» και «Μια απίθανη παρέα» -το ιστολόγιο της τάξης μας, θα παρουσιαστούν στο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που θα διεξαχθεί στο Αγρίνιο στις 7 και 8 Απριλίου 2016.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.