Στις εγκαταστάσεις του εργοστασίου εμφιάλωσης νερού “ΚΟΡΠΗ”

korpi.Σήμερα, 11 Φεβρουαρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄τάξης του σχολείου μας με τους εκπαιδευτικούς τους επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις του εργοστασίου εμφιάλωσης νερού “ΚΟΡΠΗ”.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί ξεναγήθηκαν στους χώρους του εργοστασίου, παρακολούθησαν την διαδικασία παραγωγής των φιαλών και της εμφιάλωσης του νερού και ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους για τη σπουδαιότητα του υδάτινου στοιχείου για τον άνθρωπο, τη σημασία του εργοστασίου στην περιοχή και τα οφέλη του νερού της Κορπής.

Στην επιστροφή έγινε στάση στην Αμφιλοχία, όπου τα παιδιά χόρτασαν το παιχνίδι δίπλα στην ομορφιά της θάλασσας.

Το Φυσικό Μεταλλικό Νερό ”Κορπή” με καταγωγή από τα Ακαρνανικά Βουνά,  άρχισε να αξιοποιείται ως πόσιμο από το 1854.Έχει ένα πολύτιμο μυστικό: την ίδια την καταγωγή του, έναν ιδιαίτερα πλούσιο τόπο σε υδάτινους πόρους με φημισμένες πηγές. Παρακολουθήστε εδώ ένα βίντεο με την ιστορία του.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Επισκέψεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.