Ημέρα Ασφαλούς διαδικτύου – 9 Φεβρουαρίου 2016

Γράφει η  εκπ/κός Πληροφορικής του σχολείου μας, κα Ράπτη Φωτεινή

SID2016_greece_Logov2Αγαπητοί γονείς ,παιδιά,

με αφορμή τον εορτασμό της ημέρας του ασφαλούς διαδικτύου στις 9 Φεβρουαρίου 2016, θα ήθελα να σας ενημερώσω για τους βασικούς κανόνες ασφάλειας χρήσης του διαδικτύου.

Διανύουμε την ψηφιακή εποχή όπου οι νέες Τεχνολογίες εισήλθαν ορμητικά στην ζωή του Ανθρώπου, επηρεάζοντας αλλά και διαμορφώνοντας σε μεγάλο βαθμό την εκπαίδευση, την επικοινωνία, την επιστήμη, την κοινωνική δικτύωση και την ανθρώπινη συμπεριφορά.

Το Διαδίκτυο , είναι ίσως η πιο σημαντική εφαρμογή των νέων Τεχνολογιών και αποτελεί σήμερα το καθημερινό εργαλείο στη ζωή μας: για την αναζήτηση πληροφοριών, για επικοινωνία, για αγορές, για ψυχαγωγία. Από μικρή ηλικία τα παιδιά έχουν πρόσβαση στο Διαδίκτυο και το θεωρούν ως μια αγαπημένη απασχόλησή τους. Η έρευνα δείχνει ότι τα παιδιά στην πλειοψηφία τους χρησιμοποιούν το Διαδίκτυο πολλές φορές την ημέρα αγνοώντας τις περισσότερες φορές τους πιθανούς κινδύνους που διατρέχουν. Γι’ αυτό και πρέπει να είμαστε σε επιφυλακή όταν τα παιδιά μας είναι συνδεδεμένα στο διαδίκτυο.

Ακολουθώντας μερικές απλές συμβουλές μπορούμε να απολαμβάνουμε το διαδίκτυο με ασφάλεια αποφεύγοντας τους κινδύνους που υπάρχουν:

1. Δεν αποκαλύπτω ποτέ προσωπικές πληροφορίες στο διαδίκτυο, ούτε ζητώ να μου αποκαλύψουν.
  2. Δεν αποκαλύπτω ποτέ σε κανέναν ούτε στον καλύτερο φίλο μου τον κωδικό πρόσβασης στο λογαριασμό που έχω στο διαδίκτυο.
  3. Σκέφτομαι καλά πριν δημοσιεύσω κάτι.
  4. Συμπεριφέρομαι πάντα με κανόνες και με ηθική, όπως στον πραγματικό κόσμο.
  5. Δεν κατηγορώ και δεν προσβάλλω κανένα.
  6. Φέρομαι όπως θα ήθελα να μου φέρονται.
  7. Δεν συναντιέμαι ποτέ με άτομα που γνωρίζω μόνο στο διαδίκτυο.
  8. Σταματάω την επικοινωνία με όσους μου στέλνουν απρεπή μηνύματα.
  9. Δεν πιστεύω όποιον μου προσφέρει πράγματα τα οποία μου φαίνονται υπερβολικά.
  10. Δεν ενδιαφέρομαι για υλικό που απευθύνεται σε ενήλικες.
  11. Ενημερώνω πάντα τους γονείς ή τους  δασκάλους μου για κάτι που με ενοχλεί ή με κάνει να αισθάνομαι άσχημα και για ύποπτες ή τρομακτικές σελίδες.
  12. Διασταυρώνω πάντα το υλικό που βρίσκω στο διαδίκτυο με άλλες πηγές.
  13. Δεν αντιγράφω έτσι απλά κείμενα από  το διαδίκτυο γιατί είναι σαν να κλέβω.
  14. Η αντιγραφή από το διαδίκτυο  μπορεί να είναι παράνομη. Ζητώ πάντα την αδεία του συγγραφέα της ιστοσελίδας.
  15. Δεν κάνω αγορές στο διαδίκτυο χωρίς την παρουσία των γονιών μου.
  16. Σβήνω αμέσως e-mail από αποστολείς που δεν γνωρίζω.
  17. Δεν προωθώ e-mail που έλαβα και θεωρώ απαράδεκτα γιατί είναι σαν να στέλνω ενοχλητική αλληλογραφία.
  18. Γνωρίζω ότι το κατέβασμα φωτογραφιών, μουσικής, βίντεο μπορεί να είναι παράνομο.
  19. Διασκεδάζω στον εικονικό κόσμο του διαδικτύου αλλά δεν ξεχνώ ό,τι διαφέρει από τον πραγματικό.
  20. Κάνω τακτικά διαλείμματα στον υπολογιστή για να ξεκουράζονται τα μάτια μου.
  21. Ασχολούμαι το πολύ μια ώρα την ημέρα στο διαδίκτυο.

Η καθηγήτρια Πληροφορικής

Φωτεινή Ράπτη

Για ένα ασφαλές Διαδίκτυο

Χρήσιμες διευθύνσεις

Ιστοσελίδα Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου υπό την αιγίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Στον ιστοχώρο τους θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες, ειδήσεις και συμβουλές σε σχέση με την ορθή και ασφαλή χρήση του Διαδικτύου, του κινητού τηλεφώνου, και άλλων διαδραστικών τεχνολογιών από τους ανήλικους. H δράση τους εντάσσεται στο πρόγραμμα Safer Internet της Ευρωπαϊκής Επιτροπής,  χρηματοδοτείται δε αποκλειστικά από την Ε.Ε. και τους χορηγούς της.

Safer Internet.gr: Ειδικός Ιστοχώρος για τους εκπαιδευτικούς με την στήριξη του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου

Mια πρωτοβουλία για τους γονείς και τα παιδιά από το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη – Αρχηγείο Ελληνικής Αστυνομίας

Ενημερωτικό υλικό του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου.

help@saferinternet.gr

Η Μονάδα Εφηβικής Υγείας (Μ.Ε.Υ.) της Β΄ Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών,  που εδρεύει στο νοσοκομείο Παίδων «Π & A Κυριακού», διαχειρίζεται τη Γραμμή Βοηθείας ΥποΣΤΗΡΙΖΩ  800 11 800 15 /, του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου.

Υλικό της μονάδας Εφηβικής Υγείας « Τι συμβαίνει στην εφηβεία? Χρήση Διαδικτύου».

Aσφάλεια στο Διαδίκτυο sch.gr, Ενημερωτικός Κόμβος Πανελλήνιου Σχολικού      Δικτύου.

Εκπαιδευτικά Υλικά Πανελλήνιου Σχολικού      Δικτύου για την Aσφάλεια στο Διαδίκτυο sch.gr.

Στην δικτυακή εκπαιδευτική πύλη του Υπ.Π.Δ.Β.Μ.Θ μπορείτε να βρείτε (στο φάκελο ενημερωτικό υλικό) εκπαιδευτικό υλικό και ενημέρωση σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Η ιστοσελίδα Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων και στο χώρο «Μην παίρνεις τίποτα ως δεδομένο… σκέψου πιο προσωπικά!» υπάρχουν τέσσερις ενημερωτικές ενότητες, όπου θα βρείτε έναν πλήρη οδηγό με πληροφορίες και συμβουλές, αλλά και κουίζ γνώσεων και βίντεο που θα σας βοηθήσουν να μάθετε διασκεδάζοντας πώς να χρησιμοποιείτε το διαδίκτυο με ασφάλεια.

Eγχειρίδιο βασικών γνώσεων για το Διαδίκτυο, Έκδοση του Συμβουλίου της Ευρώπης.

Εκπαιδευτική τηλεόραση, ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

To 5ο τεύχος του Safer Internet Hellas, (Επικεφαλής Δράσης Ενημέρωσης, Saferinternet.gr, του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου), είναι το πρώτο newsletter  μετά την έναρξη της φετινής σχολικής χρονιάς και είναι  αφιερωμένο στην εκπαίδευση των μαθητών δημοτικού σχολείου, γύρω από την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου, πολύ σημαντική ομάδα -στόχο για το πρόγραμμα Safer Internet της Ε.Ε.

Παρακολουθήστε ένα αλλιώτικο παραμύθι με την Κοκκινοσκουφίτσα

«Στα δίχτυα του διαδικτύου», μια ταινία από παιδιά για παιδιά…

Δημοσιεύθηκε στην Εκπαιδευτικά, Επικαιρότητα. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.