Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015: 2η Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

Γράφει ο εκπ/κός Φυσικής Αγωγής και υπδ/ντής του σχολείου, Ρηγογιάννης Δ.

Η 1η Δευτέρα του Οκτώβρη καθιερώθηκε από πέρσι ως Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Καθώς το 2016 είναι έτος διεξαγωγής Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων, ο θεματικός  άξονας του σχολικού έτους 2015-2016 είναι «Σχολικός Αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».

Το σχολείο μας,  στα πλαίσια αυτής της ημέρας, διοργάνωσε «αναπαράσταση της αφής της Ολυμπιακής φλόγας», καθώς και αγώνες ολυμπιακών αθλημάτων, διαφορετικών για κάθε τάξη.

Της εκδήλωσης αυτής προηγήθηκε όλη την εβδομάδα, θεωρητική υποστήριξη της γνωριμίας και της αξίας του ολυμπιακού ιδεώδες, καθώς και προβολή video με τα σημαντικότερα γεγονότα των Ολυμπιακών αγώνων στην αρχαιότητα.

Υπεύθυνοι για την όλη διοργάνωση ήταν οι εκπ/κοί Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, οι οποίοι μαζί με τη βοήθεια των υπόλοιπων εκπ/κών πέτυχαν αυτό το ωραίο αποτέλεσμα.

πατήστε εδώ για να δείτε το ρεπορτάζ του τηλεοπτικού σταθμού Axeloostv

ενδεικτικές φωτογραφίες

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Εκπαιδευτικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.