Συμμετοχή στο πρόγραμμα ¨Δίας –πατέρας Θεών και ανθρώπων, προστάτης των Στρατίων».

DSC05462Στις 18 Μαΐου, Διεθνή Ημέρα Μουσείων, τμήματα του Σχολείου μας συμμετείχαν σε εκπαιδευτική δράση στο Αρχαιολογικό Μουσείο Αγρινίου. Ειδική μουσειοπαιδαγωγός μαζί με μαθητές του σχολείου μας υλοποίησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο ¨Δίας –πατέρας Θεών και ανθρώπων, προστάτης των Στρατίων».

Έγινε επίσης παρουσίαση του Αρχαιολογικού χώρου και των ευρημάτων της Αρχαίας Καλυδώνας.

Οι μαθητές μέσα από εικαστικές δημιουργίες, συμπλήρωση  εργασιών αλλά και με τον ελεύθερο διάλογο με την υπεύθυνη του προγράμματος γνώρισαν καλύτερα και τους αρχαιολογικούς χώρους του Νομού μας, αλλά και τη σημασία της πολιτιστικής κληρονομιάς.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Επικαιρότητα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.