ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Ε΄ΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ

DSC04676Την περασμένη Πέμπτη, 11/12/2014, η Ε΄ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε την Άρτα με σκοπό να γνωρίσει από κοντά κάποια αξιόλογα μνημεία και τοποθεσίες της πόλης. Πρώτη στάση έγινε στον πιο σημαντικό και διάσημο βυζαντινό ναό του 13ου αιώνα, την Παναγία την Παρηγορήτισσα, όπου τα παιδιά θαύμασαν την εξαίσια αρχιτεκτονική του και έμαθαν το θρύλο που συνδέεται με το όνομά του. Έπειτα οι μαθητές με τους συνοδούς τους περπάτησαν το πιο ξακουστό πέτρινο γεφύρι της Ελλάδας, το Γεφύρι της Άρτας, που από το 17ο αι. που χτίστηκε, χρωστάει τη φήμη του στο θρύλο της θυσίας της γυναίκας του πρωτομάστορα. Στην άκρη του Γεφυριού στέκεται αγέρωχος ακόμη, ο υπεραιωνόβιος πλάτανος του Αλή Πασά. Τέλος τα παιδιά επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο της πόλης και αφού ξεναγήθηκαν στους χώρους του, έφυγαν εντυπωσιασμένα από τα ευρήματα που είδαν στις προθήκες. Ήταν πραγματικά μια πολύ ευχάριστη και διδακτική επίσκεψη στη γειτονική μας πόλη.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Εκπαιδευτικά, Επικαιρότητα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.