ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΣΤ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟΝ ΥΔΡΟΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΣΤΡΑΚΙΟΥ

αρχείο λήψηςΟι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ τάξης του σχολείου μας την Τετάρτη 12/11/2014  επισκέφτηκαν στο  Καστράκι,τον Υδροηλεκτρικό  Σταθμό. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια της ενότητας του μαθήματος των Φυσικών «Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας». Οι μαθητές γνώρισαν από κοντά μια ανανεώσιμη πηγή ενέργειας,  το νερό, που τόσο άφθονο υπάρχει στην Αιτωλοακαρνανία. Ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους του σταθμού για την δημιουργία των τριών φραγμάτων της περιοχής μας και την προσφορά τους στην παροχή ηλεκτρικής ενέργειας , αλλά και στην ύδρευση και άρδευση της περιοχής. Η εκδρομή ολοκληρώθηκε με παιχνίδι και χαλάρωση στο Δημοτικό Στάδιο Αγρινίου.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Εκπαιδευτικά, Επικαιρότητα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.