Συμμετοχή του σχολείου μας στη Δράση “Ελιά και λάδι ο Θησαυρός της Μεσογείου”

αρχείο λήψηςΟι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ τάξης του σχολείου μας, επισκέφτηκαν την Παρασκευή 25-9-2014, τη Δημοτική Αγορά, για να συμμετάσχουν στις δράσεις που γίνονται, στα πλαίσια των εκδηλώσεων «Ελιά και   λάδι, ο θησαυρός της Μεσογείου». Οι μαθητές μας, αρχικά, ενημερώθηκαν και συζήτησαν με διατροφολόγο για τις υγιεινές διατροφικές συνήθειες που πρέπει ν’ αποκτήσουν και για τη μεγάλη αξία  που έχει το ελαιόλαδο σ’ αυτή. Στη συνέχεια πήραν πολλές ιδέες αλλά και  δοκίμασαν υγιεινά δεκατιανά  γεύματα από ομάδα μαγείρων. Κατόπιν επισκέφτηκαν την έκθεση έργων σχολικού καλλιτεχνικού διαγωνισμού, στην οποία συμμετείχαν και τα ίδια. Χάρηκαν, ιδιαίτερα, όταν ανάμεσα στα βραβευμένα έργα, είδαν κι ένα δικό τους! Στο τέλος, επισκέφτηκαν την εντυπωσιακή αίθουσα με την έκθεση τυποποιημένων προϊόντων και ελαιόλαδου.

Συγχαρητήρια στο Δήμο Αγρινίου για την ενδιαφέρουσα εκδήλωση!

Οι εκπαιδευτικοί της ΣΤ τάξης

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Εκπαιδευτικά, Επικαιρότητα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.