Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Αγρινίου – Γ΄τάξη

αρχείο λήψηςΤα τμήματα Γ1 και Γ2 του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Τρίτη 6 Μαïου το Αρχαιολογικό Μουσείο Αγρινίου. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε ύστερα από την περιήγηση που είχαν κάνει οι μικροί μαθητές στην Αρχαία Στράτο και στον αρχαίο ναό του Δία το μήνα Απρίλιο με σκοπό να ξεκινήσουμε μια γνωριμία με τις αρχαίες πόλεις του νομού μας.    Στο Αρχαιολογικό Μουσείο οι μικροί μαθητές ενημερώθηκαν από την υπεύθυνη του παιδικού τμήματος για τα ευρήματα αλλά και την ιστορία τους. Κατάλαβαν πώς και πού χρησιμοποιούσαν όλα αυτά τα πήλινα και χάλκινα αγγεία, καθώς και για τον τρόπο ζωής των αρχαίων Αιτωλών. Ο ενθουσιασμός τους ήταν μεγάλος, καθώς με τη βοήθεια της αρχαιολόγου μεταφέρθηκαν σε μια άλλη εποχή.    Τέλος αποτύπωσαν σε χαρτί με λόγια και σχέδια όσα είδαν και άκουσαν και τους έκαναν εντύπωση.

Οι δασκάλες

Αγγελική Πανουργιά      Όλγα Γκιρτοβίτη

Δημοσιεύθηκε στην Γενικά. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.