Δενδροφύτευση στην περιοχή του Προφήτη Ηλία

DSC05983Στο πλαίσιο των δράσεων περιβαλλοντικού προγράμματος, που εκπονείται από τους μαθητές της Στ΄τάξης το τρέχον σχολικό έτος, έγινε χθες  εθελοντική δενδροφύτευση στην περιοχή του Προφήτη Ηλία. Οι μαθητές, με τις εκπαιδευτικούς της τάξης Ελένη Γράψα και Παππά Χριστίνα και τους συμμετέχοντες στο πρόγραμμα εκπαιδευτικούς φυσικής αγωγής Δημήτρη Ρηγογιάννη και Νεκταρία  Μέρδη, με ενθουσιασμό φύτεψαν 112 δενδρύλλια πεύκου  εκατέρωθεν του δασικού δρόμου της περιοχής. Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε με τη συνεργασία  του Δήμου Αγρινίου, του Δασαρχείου Αγρινίου και της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Δασοπονίας –δεν πραγματοποιήθηκε ανήμερα λόγω κακοκαιρίας- σκοπεύοντας στην περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των μαθητών μας και την αναβάθμιση του φυσικού περιβάλλοντος. Αρχικά έγινε ενημέρωση των μαθητών από τους παρευρισκόμενους  υπαλλήλους των φορέων για τον τρόπο φύτευσης των δενδρυλλίων και στη συνέχεια με την καθοδήγησή τους οι μαθητές προχώρησαν στη δενδροφύτευση. Τέλος, οι μαθητές πότισαν τα φυτά  με τη βοήθεια των Πυροσβεστών. Αναρτώντας  πανό με μηνύματα προστασίας και φροντίδας του περιβάλλοντος και δίνοντας την υπόσχεση ότι θα συνεχίσουν τη φροντίδα των δενδρυλλίων που φύτεψαν, οι μαθητές κουρασμένοι αλλά γεμάτοι ικανοποίηση επισκέφτηκαν  το κοντινό ξωκλήσι της Παναγίας της  Βλαχέρνας  όπου ξεκουράστηκαν και έπαιξαν με την ψυχή τους.

Δημοσιεύθηκε στην Γενικά. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.