Χριστουγεννιάτικη ιστορία

clip_image001Οι μαθητές του Στ1 έγραψαν σύντομες χριστουγεννιάτικες ιστορίες και πρότειναν αυτή που ακολουθεί για ανάρτηση

Οι καλοί φίλοι

από τον Δ. Παπαθανάση

Ο Γιάννης και ο Κώστας όλο μάλωναν. Στο σχολείο οι δάσκαλοι τους χώριζαν για να μην τσακώνονται. Τα σπίτια τους ήταν δίπλα δίπλα και κάθε μέρα, λες και το είχαν κανονίσει, έβγαιναν έξω και κορόιδευαν ο ένας τον άλλον. Ακόμη και όταν μεγάλωσαν, δεν το ξεπέρασαν. Πηγαίνοντας στη δουλειά τους, δεν αντάλλαζαν ούτε καλημέρα. Ήρθαν τα Χριστούγεννα και αυτοί, αντί να ανταλλάξουν  ευχές, αντάλλαζαν κοροϊδίες.

Ξαφνικά ο Κώστας αρρώστησε και για να γιατρευτεί  έπρεπε να κάνει μεταμόσχευση. Όλοι οι συγγενείς του προσφέρθηκαν να του δώσουν το απαραίτητο όργανο, αλλά κανένα δεν ταίριαζε.

Την επόμενη μέρα ήταν Χριστούγεννα και σαν από θαύμα ο γιατρός του είπε πως βρέθηκε δότης. Ήταν ο Γιάννης!

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά, Επικαιρότητα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.