Συνάντηση των μαθητών της Β΄τάξης με την συγγραφέα κα. Πριοβόλου Ελένη στην Παιδική Βιβλιοθήκη της πόλης μας

αρχείο λήψης

Οι μικροί μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν χτες, 21/05/2013, την παιδική βιβλιοθήκη της πόλης μας.

Εκεί είχαν τη χαρά να δουν και να γνωρίσουν από κοντά τη συγγραφέα παιδικών βιβλίων την κ. Ελένη Πριοβόλου, η οποία τους διηγήθηκε την όμορφη ιστορία του Τρυφεράκανθου, που ζούσε στο λιβάδι με τα στάχυα, τις κόκκινες ανεμώνες και τα τριφύλλια κι είχε για φίλους του τον ήλιο, το φεγγάρι, τον αγέρα και το ουράνιο τόξο…

Τα παιδιά μαγεύτηκαν από την υπέροχη διήγηση και μετά ως “μικροί δημοσιογράφοι” πήραν συνέντευξη από τη συγγραφέα.

– Ποιο ήταν το πρώτο βιβλίο που γράψατε και πόσο χρονών ήσασταν τότε;

– Όταν ήσασταν μικρή διαβάζατε παιδικά βιβλία;

– Πόσα φύλλα χαρτιού σκίσατε για να γράψετε αυτό βιβλίο;

– Πώς νιώθετε όταν βλέπετε τα βιβλία σας στις βιτρίνες των βιβλιοπωλείων;

– Τα βιβλία σας απευθύνονται μόνο σε μικρά παιδιά ;

Η συγγραφέας ενθουσιασμένη από τις εύστοχες ερωτήσεις των μικρών παιδιών απάντησε σ’ όλες κι έτσι ικανοποίησε τους μικρούς της φίλους, που την άκουγαν μ’ ανοιχτό το στόμα.

Τελειώνοντας ευχαρίστησε τα παιδιά για την όμορφη συνάντηση και τους υποσχέθηκε πως θα τους επισκεφθεί του χρόνου στο σχολείο τους!

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Εκπαιδευτικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.