Εκδήλωση Γαλλοφωνίας στο σχολείο μας από την εκπ/κό γαλλικής γλώσσας κα. Κοκκίνη

Γράφει η κα. Κοκκίνη

Ο Διεθνής Οργανισμός Γαλλοφωνίας ιδρύθηκε στις 20 Μαρτίου 1970 με έδρα το Παρίσι. Το σύνθημά του είναι: ισότητα, αλληλοσυμπλήρωση, αλληλεγγύη. Αποτελείται από 56 κράτη μέλη και 19 κράτη παρατηρητές. Η χώρα μας έγινε πλήρες μέλος το 2006. Οι αξίες που πρεσβεύει ο Οργανισμός είναι η πολιτιστική ποικιλομορφία, η πολυγλωσσία, η ελευθερία και η προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Συντελεί στην εδραίωση της ειρήνης, της συνεργασίας και της διαρκούς ανάπτυξης μέσα από την ενίσχυση της εκπαίδευσης και της έρευνας.

Οι μαθητές της Ε΄και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας, ετοίμασαν μια όμορφη εκδήλωση για να γιορτάσουν με τον δικό τους τρόπο την μακρόχρονη ελληνο-γαλλική φιλία. Δημιούργησαν μια έκθεση ζωγραφικής όπου αποτύπωσαν τις αξίες που διέπουν τον Οργανισμό, παρουσίασαν προβολή βίντεο για την δύναμη και την χρησιμότητα της γαλλικής γλώσσας , τραγούδησαν γαλλικά τραγούδια και τέλος, μας πρόσφεραν μια γεύση της γαλλικής κουζίνας ετοιμάζοντάς μας γαλλικά μπισκότα!

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Εκπαιδευτικά, Επικαιρότητα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.