Η σωστή διαχείριση του νερού απαραίτητη προϋπόθεση για την βιώσιμη ανάπτυξη

Παρουσίαση του θέματος στην Στ΄τάξη από την επίκουρο καθηγητή του Τμήματος Διαχείρισης και Φυσικών πόρων κ. Ζαχαρία Ιερόθεο

Στα πλαίσια της ενασχόλησής μας με το νερό ως περιβαλλοντικό πρόγραμμα και μέσα από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ΟΙΚΑΔΕ προσκαλέσαμε στο σχολείο μας τον κ. Ζαχαρία ο οποίος μέσα από την καταπληκτική του παρουσίαση έπεισε τους μαθητές μας και αυριανούς πολίτες για την αναγκαιότητα της σωστής διαχείρισης του νερού. Συγκεκριμένα, μεταξύ άλλων,  μίλησε:

• Για την ποσότητα του γλυκού νερού που έχουμε στην διάθεσή μας
  • Για την αξία του νερού για τον άνθρωπο, αφού κοντά σ’ αυτό αναπτύχθηκαν οι μεγάλοι πολιτισμοί (Μεσοποταμία, Αίγυπτος, Αρχαία Ελλάδα)
  • Για τη διαχείριση του νερού διαχρονικά (Αρχαία Αθήνα, Σάμος-Ευπαλήνιο όρυγμα, Αθήνα 20ό αιώνα)
  • Για το νερό στην Αιτ/νία
  • Για περιοχές με έλλειψη νερού και για τους τρόπους που αυτό αντιμετωπίζεται
  • Για καλές πρακτικές για εξοικονόμηση νερού και αποφυγή σπατάλης

Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά στην παρουσίαση, αφού είπαν τη γνώμη τους, πρότειναν λύσεις και ρώτησαν.

Ευχαριστούμε πολύ τον επίκ. καθηγητή κ. Ζαχαρία για το χρόνο που διέθεσε για μας και για την καταπληκτική-προσαρμοσμένη στους μαθητές μας παρουσίαση.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Εκδηλώσεις, Επικαιρότητα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.