Παρουσίαση σήμερα στο σχολείο μας προγράμματος που αφορά τον «Εθισμό στο Διαδίκτυο» από το ΚΕΠΟΜ για την Ε΄ και Στ΄ τάξη

Το πρόγραμμα αυτό, το οποίο είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας,  υλοποιήθηκε σήμερα στο σχολείο μας για τις τάξεις Ε΄και Στ΄ από το  ΚΕΜΟΠ σε συνεργασία με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδος.

Σκοπός του προγράμματος είναι η ενημέρωση των μαθητών εστιάζοντας  στους κινδύνους του διαδικτύου και στις μεθόδους ασφαλούς πλοήγησης. Συγκεκριμένα, διερευνώνται οι  συνθήκες ασφάλειας και κινδύνου της χρήσης του διαδικτύου.

Επίσης, συζητήθηκαν  θέματα, όπως ο εκφοβισμός και οι γνωριμίες μέσω διαδικτύου και το ηλεκτρονικό «ψάρεμα» πληροφοριών. Παράλληλα, πραγματοποιήθηκε συζήτηση με τους μαθητές, ώστε η ενημέρωση να γίνει πιο διαδραστική, ουσιαστική και ενδιαφέρουσα.

Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριότητες, Εκδηλώσεις, Εκπαιδευτικά. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.