Συμμετοχή της εκπαιδευτικού του σχολείου μας Χριστίνας Παππά στο Επιμορφωτικό Πρόγραμμα «Bringing Europe to School Teachers(B.E.S.T.)» του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστήμιου Πειραιώς

To Tμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστήμιου Πειραιώς υλοποιεί επιμορφωτικό πρόγραμμα με τίτλο: «Bringing Europe to School Teachers (B.E.S.T.)» στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Jean Monnet «Mαθαίνοντας για την Ευρωπαϊκή Ένωση στο σχολείο» (Learning EU at Schools) της Δράσης ΚΑ1.

Το επιμορφωτικό πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί σε δύο Σαββατοκύριακα στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς, στις 12-13 Ιανουαρίου 2013 και 16-17 Μαρτίου 2013.

Γενικός στόχος είναι η παρουσίαση των γεγονότων που αφορούν την Ευρωπαϊκή Ένωση σε μαθητές και φοιτητές καθώς και η εξοικείωσή τους με τα θεσμικά όργανα και τον τρόπο λειτουργίας της. Ειδικότεροι στόχοι είναι η ανάπτυξη εκπαιδευτικού υλικού σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ένωση στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και προγραμμάτων συνεχούς εκπαίδευσης και κατάρτισης για τους Εκπαιδευτικούς σχετικά με την Ευρωπαϊκή ενοποίηση.

Όπως μαρτυρά και ο τίτλος της Δράσης, στόχος του επιμορφωτικού προγράμματος είναι να «Φέρει την Ευρώπη στους Δασκάλους» και κατά συνέπεια και στους μαθητές εκπαιδεύοντας και καταρτίζοντας 125 Εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης όλων των ειδικοτήτων, Μεταπτυχιακούς φοιτητές Παιδαγωγικών Τμημάτων Δημοτικής Εκπαίδευσης ή Διεθνών κι Ευρωπαϊκών Σπουδών και υποψηφίους Διδάκτορες, στο πεδίο των σπουδών για την Εκπαίδευση ή την Ευρωπαϊκή Ολοκλήρωση ή την αξιοποίηση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική πράξη.

Η επιμόρφωση θα συμπληρωθεί από εργαστήρια για τη διδασκαλία της ευρωπαϊκής ενοποίησης με τη χρήση ΤΠΕ. Έμφαση δίνεται στην παραγωγή πρωτογενούς υλικού από την Επιστημονική Ομάδα του Προγράμματος (e-book και e-game) προσαρμοσμένο στις ανάγκες του ελληνικού σχολείου και στην ανατροφοδότηση από τους εκπαιδευτικούς με στόχο τη βελτίωσή του.

Η δράση B.E.S.T. και το υλικό που θα παραχθεί από την Επιστημονική Ομάδα του Προγράμματος θα συμβάλει στην εξοικείωση των Εκπαιδευτικών και των μαθητών με τη διαδικασία της Ευρωπαϊκής ενοποίησης και την πορεία της Ελλάδας στο πλαίσιο αυτής. Παράλληλα, οι Εκπαιδευτικοί, μέσω της επιμόρφωσης θα αποκτήσουν περισσότερες γνώσεις για τα ευρωπαϊκά εκπαιδευτικά προγράμματα, τα οποία μπορούν να αξιοποιούν για τη βελτίωση του εκπαιδευτικού τους έργου και την προσωπική κι επαγγελματική τους αναβάθμιση.

Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριότητες, Εκπαιδευτικά, Επιμόρφωση. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.