Συμμετοχή του σχολείου μας σε καινοτόμο πρόγραμμα εκμάθησης κολύμβησης με την Ε΄και Στ τάξη

Στα πλαίσια της όσο το δυνατόν καλύτερης υλοποίησης των στόχων που τίθενται από το Α.Π.Σ. για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής, το σχολείο μας συμμετέχει στο καινοτόμο πρόγραμμα  «εκμάθησης κολύμβησης για τα παιδιά Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης».

Έτσι, και στα πλαίσια αυτού του προγράμματος, κάθε Τρίτη και για οχτώ (8) εβδομάδες η Ε΄ και Στ΄ τάξη του σχολείου θα μεταβαίνουν στο Δημοτικό Αθλητικό Κολυμβητήριο και για δυο περίπου ώρες θα διδάσκονται βασικά στοιχεία κολύμβησης, από ειδικευμένους προπονητές κολύμβησης με την βοήθεια του γυμναστή του σχολείου, Δημήτρη Ρηγογιάννη.

Πολύτιμος αρωγός στην υλοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος είναι ο Δήμος Αγρινίου, που πέρα από τη διάθεση του Κολυμβητηρίου, έχει αναλάβει την χρηματική αποζημίωση   των 3 προπονητών που θα υλοποιήσουν το πρόγραμμα καθώς και τη δωρεάν μεταφορά των μαθητών με λεωφορείο του Δήμου. Ευχαριστούμε πολύ το Δήμο Αγρινίου για την αμέριστη συμπαράσταση-βοήθεια για υλοποίηση καινοτόμων δράσεων στα σχολεία.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Εκπαιδευτικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.