Δράσεις του προγράμματος Comenius για το μήνα Οκτώβριο

Τον Οκτώβριο, σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα του προγράμματος, ασχοληθήκαμε με μύθους της περιοχής μας. Όλοι μαζί ψάξαμε, βρήκαμε και μελετήσαμε μύθους σχετικούς. Επίσης με τους μεγάλους μαθητές μας ασχοληθήκαμε επιπλέον και με τους λόγους δημιουργίας των μύθων καθώς και με τους ήρωές τους. Επιλέξαμε τρεις μύθους τους οποίους μεταφράσαμε στα αγγλικά για να τους στείλουμε στα άλλα σχολεία με τα οποία δουλεύουμε μαζί το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Διαλέξαμε έναν απ’ αυτούς και κάποιοι μαθητές τον αποτύπωσαν με μορφή κόμικς. Όλα αυτά  θα τα δείτε στη σελίδα comenius/monthly activities/Οκτώβριος 2012. Περιμένουμε με ανυπομονησία να λάβουμε μύθους από τα άλλα 5 σχολεία, να τους μεταφράσουμε και να δούμε ομοιότητες και διαφορές…  Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την κα Στέλλα Καραγιάννη, νηπιαγωγό και μητέρα μαθήτριά μας και την κα. Κατσούδα Έφη, καθηγήτρια Αγγλικών και μητέρα μαθητή μας που μας βοήθησαν με τις μεταφράσεις των μύθων.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Επικαιρότητα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.