EΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ

Γράφει η δασκάλα της τάξης κα. Γράψα Ελένη.

Με αφορμή την επεξεργασία  της διδακτικής ενότητας της Γλώσσας: “Αλληλογραφώ”  και στα πλαίσια προώθησης της βιωματικής μάθησης, οι μαθητές του Β2 επισκέφτηκαν σήμερα τα ΕΛΤΑ της πόλης μας.

Όταν φτάσαμε μας υποδέχτηκε η ευγενέστατη υπάλληλος του ταχυδρομείου κυρία Ανδριάνα Τομαρά. Έδειξε στους μαθητές τον εξωτερικό χώρο και τα ειδικά κουτιά για τη συλλογή γραμμάτων και έπειτα περάσαμε στο εσωτερικό του κτηρίου. Στην αίθουσα υποδοχής και εξυπηρέτησης πελατών τα παιδιά αγόρασαν γραμματόσημα για τους φακέλους που ήδη είχαν ετοιμάσει. Το νέο λεξιλόγιο που  είχαν κατακτήσει τους βοήθησε ώστε να συμμετέχουν καλύτερα στην παρουσίαση.Ύστερα ανεβήκαμε στους επάνω ορόφους. Εκεί έμαθαν για τις ταχυδρομικές θυρίδες όπου μπορεί μια υπηρεσία ή ακόμα κι ένας ιδιώτης να φυλάξει την αλληλογραφία του. Στην ίδια αίθουσα τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν πώς σφραγίζεται η αλληλογραφία.Σε άλλη αίθουσα έμαθαν για την ταξινόμηση των γραμμάτων . Επισκεφτήκαμε και την αίθουσα διαλογής που μέχρι πρόσφατα λειτουργούσε. Η υπηρεσία αυτή πλέον έχει μεταφερθεί στην Πάτρα. Τα παιδιά εντυπωσίασε και ο υπολογιστής μέσω του οποίου η υπηρεσία  εντόπιζε τα υπηρεσιακά αυτοκίνητα.Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε. Οι μαθητές έφυγαν κατενθουσιασμένοι και γεμάτοι νέες εμπειρίες! Ευχαριστούμε πολύ την υπηρεσία του Ταχυδρομείου για την φιλοξενία και την κυρία Τομαρά για την ξενάγηση-ενημέρωση.

Κατηγορίες: Επικαιρότητα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.