Οδηγίες για την επαναλειτουργία του σχολείου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

όπως ήδη γνωρίζετε, από τη Δευτέρα 1 Ιουνίου έως και τις 26 του μηνός επιστρέφουμε στο σχολείο! Προκειμένου να αποφευχθεί ο συνωστισμός στην τάξη αλλά και στον αύλειο χώρο, τα τμήματα που αποτελούνται από αριθμό μεγαλύτερο των 15 μαθητών θα μοιραστούν σε 2 υποτμήματα. Την εβδομάδα από 1/6/2020 έως 5/6/2020, το υποτμήμα Α΄ θα έλθει στο σχολείο Δευτέρα – Τετάρτη – Παρασκευή και το υποτμήμα Β΄, Τρίτη και Πέμπτη, ενώ την παραπάνω εβδομάδα από 8/6/2020-12/6/2020 η προσέλευση θα γίνει αντίστροφα. Αυτή η εκ περιτροπής προσέλευση των μαθητών/τριων στο σχολείο θα ισχύσει έως τις 26/6/2020 όπου ορίζεται το τέλος του φετινού σχολικού έτους.

Επιστροφή στο σχολείο: αλλάζουμε συνήθειες, παραμένουμε ασφαλείς!

Δείτε και την επιστολή προς γονείς με οδηγίες για την επαναλειτουργία του σχολείου:

Επιστολή προς γονείς για επαναλειτουργία σχολείου από 1-6-2020

Σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (27/5/20200), οι απουσίες των μαθητών/τριών, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν μετά την επαναλειτουργία, την 01.06.2020, των Νηπιαγωγείων, των Δημοτικών Σχολείων και των Σχολικών Μονάδων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, εφόσον ο γονέας ή κηδεμόνας τους ή ο ίδιος/α εφόσον είναι ενήλικος/η, υποβάλλει υπεύθυνη δήλωση ότι ο/η μαθητής/τρια ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19, (όπως αυτή ορίζεται στο άρθρο εικοστό πέμπτο της από 14.3.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Α ́ 64) όπως κυρώθηκε με το άρθρο 3 του ν. 4682/2020 (Α ́ 76) και στην υπ’ αρ. ΔΙΔΑΔ/Φ.64/346/9011/15.5.2020 κοινή απόφαση Υπουργών Υγείας και Εσωτερικών «Καθορισμός ομάδων αυξημένου κινδύνου για σοβαρή λοίμωξη COVID 19» (Β ́ 1856), ή σε τυχόν μεταγενέστερο της παρούσας απόφασης, νόμο ή υπουργική απόφαση), ή έρχεται σε στενή επαφή με άτομο του οικογενειακού του περιβάλλοντος που ανήκει στην παραπάνω ομάδα αυξημένου κινδύνου ή ήδη νοσεί.

Παρακαλούμε πολύ σε περίπτωση που μαθητής/τρια δεν προσέλθει στο σχολείο από 1/6/2020-26/6/2020 για τους παραπάνω λόγους, να αποστείλει στον υπεύθυνο εκπαιδευτικό του τμήματός του/της την παρακάτω Υπεύθυνη Δήλωση.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ-ΔΗΛΩΣΗ-ΓΟΝΕΑ-ΓΙΑ-ΕΥΠΑΘΕΙΣ-ΟΜΑΔΕΣ

Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία