Στην παραμυθένια πόλη

20 Δεκεμβρίου, 2017 0 Από ΜΗΤΡΟΓΙΩΡΓΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου επισκεφθήκαμε την “Παραμυθένια πόλη Χριστουγέννων” που φτιάχτηκε στην Πλατεία Σκουφά από τον Δήμο Αρταίων.

Οι μαθητές της Α΄ και της Β΄ τάξης πήγαν πρώτα στη βιβλιοθήκη του “Σκουφά” όπου συμμετείχαν στις χριστουγεννιάτικες δράσεις που είχε προγραμματίσει ο Σύλλογος.

Αφήγηση και προβολή του κλασσικού χριστουγεννιάτικου παραμυθιού «Ο Καρυοθραύστης». Την παραμονή Χριστουγέννων η Κλάρα δέχεται ένα πολύ ξεχωριστό δώρο ένα ξύλινο καρυοθραύστη και από τότε η μαγεία ξεκινά!  Ένας μαγικός κόσμος, όπου ξύλινα στρατιωτάκια ζωντανεύουν και πανέμορφες νεράιδες χορεύουν σε παλάτια από ζαχαρωτά.

Τα αγγελάκια έφτασαν στο χώρο της Βιβλιοθήκης. Ήρθε  η ώρα να φτιάξουμε και εμείς ένα χαρούμενο αγγελάκι.

Μετά έκαναν μια βόλτα με το τρενάκι στο κέντρο της πόλης

και τέλος κατέληξαν στην ολατεί Σκουφά όπου συναντήθηκαν με τους υπόλοιπους μαθητές που είχαν κάνει ήδη τη βόλτα τους. Εκεί όλοι έπαιξαν με τα παιχνίδια, παρακολούθησαν την παράσταση του κλόουν Mojo Jojo επισκέφθηκαν το σπίτι του Αη Βασίλη και τα ξωτικά που τους μακιγιάραν πριν πάρουμε τον δρόμο τηε επιστροφής.