Με μερικές Χριστουγεννιάτικες δημιουργίες μας, σας ευχόμαστε Καλά Χριστούγεννα & Καλή χρονιά!
Μηνιαία αρχεία: Δεκέμβριος 2023
Κουκλοθεατρική παράσταση
Οι μικροί μας μαθητές είχαν τη χαρά να παρακολουθήσουν την Χριστουγεννιάτικη παράσταση: «Ο Μελομακαρονάκης » από το Κουκλοθέατρο Λαμίας. Η παράσταση ήταν πλαισιωμένη με γνωστές Χριστουγεννιάτικες μελωδίες, με καλαίσθητες χειροποίητες κούκλες και είχε διαδραστικό χαρακτήρα.
Λίγα λόγια για το έργο: Πλησιάζουν Χριστούγεννα κι όλοι στο μικρό χωριό ετοιμάζονται …Τα μικρά παιδιά τρέχουν στις γειτονιές για να πουν τα κάλαντα. Μα ποιος είναι αυτός που θέλει να τους χαλάσει τη γιορτή; Πως θα το αντιμετωπίσουν; Τι θα γίνει όταν το μικρό μελομακαρονένιο ανθρωπάκι που έφτιαξε ο φούρναρης ζωντανέψει; Πως θα βοηθήσει τα παιδιά;
Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και συμμετείχαν σε όλη τη διάρκειας της παράστασης με αμείωτο ενδιαφέρον!
Μετά το τέλος της παράστασης ζωγράφισαν ότι τους εντυπωσίασε περισσότερο.
Ήρθαν τα Χριστούγεννα….στο Νηπιαγωγείο!
Μπήκε ο Δεκέμβριος κι εμείς στο Νηπιαγωγείο τον καλωσορίζουμε ακούγοντας Χριστουγεννιάτικη μουσική, τραγουδώντας και «ντύνοντας» τις τάξεις μας γιορτινά! ‘Οι μικροί μαθητές ζωγραφίζουν τα παράθυρα και όλες οι τάξεις μεταμορφώνονται!
Τα Χριστουγεννιάτικα δεντράκια μας, πήραν κι αυτά τη θέση τους!
και ενώ ο Δεκέμβρης μεγαλώνει, εμείς μετράμε..
Σε πόσες μέρες το αγόρι θα φτάσει στην αγκαλιά του Γίγαντα, ανεβαίνοντας ένα ρολό κάθε μέρα και ακολουθώντας τους αριθμούς,; Έμπνευσή μας το αγαπημένο βιβλίο του Όσκαρ Ουάιλντ: «Ο Εγωιστής Γίγαντας».
Σε πόσες μέρες θα φτάσει ο Άγιος Βασίλης στον προορισμό του για να μας μοιράσει τα δώρα;
Κάθε μέρα μας λένε: « Αν το αίνιγμά μας βρεις, το δωράκι σου θα χαρείς». Υπάρχουν 22 καρδούλες όσες και οι μέρες του Δεκέμβρη που θα μετράμε, αλλά κι ένα αίνιγμα που καλούνται τα παιδιά να μαντέψουν. Κάθε αριθμός κρύβει και ένα δωράκι καρδούλα-στολίδι για το Χριστουγεννιάτικο δέντρο τους.